Prefabricated wooden house Big Hobbit

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Big Hobbit
• Με τοίχους 44mm – 16.400€
• Με τοίχους 68mm – 19.800€
• Με τοίχους 44+44mm – 19.748€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
7.171€
Ex Tax: 5.783€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: GPB-BIGHOBBIT
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Middle-size garden pod Big Hobbit 23 is designed in camping style. It might be a memorable focus point as a guests house in your garden or stylish budget-friendly vacation house on your new landplot near the sea or in mountains.
Model Highlights:
- Due to its versatility, the pod could serve numerous purposes – it can become a unique guest room, a camping pod in your backyard, or a part of a thriving accommodation business.
- The rounded pod's shape looks original and eye-catching.
- Ability to select from several different pod size options and find the perfect match.
- A compact terrace – a perfect spot for spending relaxed moments on a lounging chair.
- A common area that offers 15 m² of space for a kitchen and a living room.
- A dedicated bathroom space, ensuring your comfort.
Would you like a spacious, multifunctional spot for glamping or just enjoying your free time in style? Big Hobbit is designed for all this and more – this unique structure made from natural conifer timber will inspire you to spend more time with your family by lounging in your spacious living room or outside on the terrace. Of course, starting your own glamping business is another great option, considering the convenient size and layout of this model. Whichever way you choose to go, Big Hobbit will serve you for years, and your backyard will shine in a new light.
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 1* 161 cm x 192cm, 1* 70 cm x 192 cm |
| Floor area | 24 m² |
| Windows | 1* 70 cm x 105 cm, 1* 90cm x 39 cm |
| Ridge Height | 250 cm |
| Roof | 44 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 60 cm |
| Floor | 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Wall | 44 mm |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Total Number of Rooms | 3 |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 600 cm |








-350x350h.jpg)


-350x350h.jpg)


-350x350h.jpg)
-350x350h.jpg)





