Prefabricated wooden house Aurora
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
-800x800w.jpg)
Delivery 4-6 weeks
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
-400x400w.jpg)
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Aurora
• Με τοίχους 44mm – 21.000€
• Με τοίχους 68mm – 24.000€
• Με τοίχους 44+44mm – 28 038€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
8.566€
Ex Tax: 6.908€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: GLC-Aurora
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Aurora is a compact and outstandingly functional garden cabin combining budget-friendliness and exceptional comfort. A conveniently divided cabin's layout allows dedicating the space for different purposes. Many of our consumers converted this model into guest house or vacation house.
Model Highlights:
- Internal space is conveniently divided into three separate areas.
- A spacious covered terrace for spending relaxed time outdoors.
- Double-glazed windows and doors, providing a sound-proof effect and additional thermal insulation properties.
- Single pitch cabin roof adds a more contemporary touch.
- Large double doors with direct access to the terrace.
- Stylish roof overhang on the rear side of the cabin provides additional functional shaded lounging area.
- A dedicated bathroom area.
A cosy, compact, yet outstandingly functional garden cabin Aurora combines budget-friendliness and exceptional comfort. A conveniently divided cabin’s layout allows dedicating the space for different purposes: lounging, storage relaxation or other.
| Wall | 44 mm |
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 85cm x 192cm (2 units) and 130cm x 192cm (2 units) |
| Floor area | 24 m² |
| Windows | 138cm x 105cm (2 units) |
| Eaves height | 223 cm |
| Ridge Height | 263 cm |
| Roof | 20mm tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30cm |
| Floor | 20mm tongue & groove boards |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Total Number of Rooms | 2 |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 400 cm + altan |
| Internal dimensions (WxD) | 566 x 371 cm |





