Prefabricated wooden house Appolon

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Appolon
• Με τοίχους 44mm – 59.000€
• Με τοίχους 68mm – 69.000€
• Με τοίχους 44+44mm – 75 035€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
25.715€
Ex Tax: 20.738€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: LCH-Appolon
Available Options
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Apollon has been designed on the most popular concept, with two bedrooms on one side and a specious living room combined with a kitchen on the other.
Model Highlights
• A huge 28 m² living room with an open kitchen area
• 2 spacious bedrooms, ensuring that the residents’ or guests’ privacy is maintained at all times.
• 3 double-door entrances to the terrace, enabling you to easily move around.
• Numerous large windows and doors for the maximum quantity of natural light inside.
• A bathroom space for your residential comfort.
• Ability to upgrade the model with a huge 32.5 m² terrace (optional feature, not included in the price).
Made of high quality slow grown conifer timber just like the rest of our products, wooden house Apollon is a lovely choice for anyone wishing to transfer themselves into a traditional wooden residence setup. If you want to up the comfort game a bit more, you might consider upgrading this house with a huge 32.5 m² terrace which can be installed as an optional feature. Extend your internal space and spend more time outdoors – chatting with your loved ones, eating good food and making memories together!
| Floor area | 68 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards |
| Roof Area | 110 m² |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1255 x 795 cm |
| Eaves height | 236,25 cm |
| Ridge Height | 344,25 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards |
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 4 * 85 x 192 cm (internal) |
| Windows | 3* 70 cm x 105 cm; 5* 138 cm x 105 cm; 2* 85 cm x 192 cm (vitrine); 3* 161 cm x 192 cm (balcony door ); |
| Total Number of Rooms | 6 |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |





