Prefabricated wooden house Athena

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Athena
• Με τοίχους 44mm – 41.500€
• Με τοίχους 68mm – 49.000€
• Με τοίχους 44+44mm – 56 605€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
17.514€
Ex Tax: 14.124€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: LCH-Athena
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Single-pitch roof and best proportion of perimeter walls of Athena 64 wooden house guarantee the budget save. Basic layout proposes large living space combined with a kitchen and dining space in the center, three separate rooms and dedicated bathroom space located alone side walls.
Model Highlights
- A cosy 23.5 m² living room will become the central point of attraction and the whole family’s gathering spot.
- Two bedrooms and one spare room that you could use as a workspace or a guest room.
- Compact terrace at the front of the house – a charming spot for placing some lounging chairs in and enjoying the fresh air.
- A dedicated bathroom space ensuring your residential comfort.
When considering a new living location, you want to ensure your utmost residential comfort in the new place. Our wooden house Athena combines exceptional functionality and charming aesthetics, enabling you to create the home or secondary residence of your dreams. Keep in mind that you can modify this house's layout based on your individual requirements – you could add or remove any partitions to achieve a desired internal space arrangement. Make it your perfect place!
| Wall | 44 mm |
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 85 x 192 cm (4 units); 70 x 192 cm (1 unit) and 161 x 192 cm (1 unit) |
| Roof Area | 82 m² |
| Floor area | 70 m² |
| Windows | 138cm x 105cm (5 units) and 70cm x 105cm (2 units) |
| Eaves height | 236,5 cm |
| Ridge Height | 304 cm |
| Roof | 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 170cm |
| Floor | 20mm thick tongue & groove boards |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Total Number of Rooms | 5 |
| External dimensions (WxD), Metric | 1020 x 700 cm |
| Living space | 60,2 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 983 x 662 cm |





