Prefabricated wooden house Demetra

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Demetra
• Με τοίχους 44mm – 12.500€
• Με τοίχους 68mm – 14.200€
• Με τοίχους 44+44mm – 17 445€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
4.946€
Ex Tax: 3.989€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: LC-Demetra
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Demetra gives the loveliest option for a garden lounging space. Large square chamber inside and spacious covered terrace outside give numerous functional features.
Model Highlights
- A cute little terrace in front of the building provides you with a living space extension outdoors.
- A large roof overhang serves as a stylish pergola and provides a shaded outdoor area for daydreaming or stargazing.
- Numerous large windows surrounding the cabin ensure lots of natural daylight inside.
- Classical style apex roof adds a nice finishing touch to the overall design.
We consider our garden cabin Demetra one of the loveliest options for a garden lounging space. Due to its optimal size, numerous functional features, aesthetically pleasing appearance and flexibility to serve various purposes – from a relaxation space in the garden to a cosy vacation house - it's highly appreciated by our customers as well.
| Wall | 44 mm |
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 1 * 161 cm x 192 cm ( Entrance ) |
| Floor area | 15 m² |
| Windows | 3* 70 cm x 105 cm; |
| Eaves height | 213 cm |
| Ridge Height | 248 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 70cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Minimum Base Required | 384cm x 484cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 490 cm |





