Prefabricated wooden house Femida

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Femida
• Με τοίχους 44mm – 10.600€
• Με τοίχους 68mm – 10.900€
• Με τοίχους 44+44mm – 13 853€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
3.701€
Ex Tax: 2.985€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: WH-Femida
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Katerina is the most budget-friendliest in our assortment, garden cabin with a romantic terrace.
Model Highlights:
- Spacious covered terrace – providing you with the luxury of having an outdoor resting space.
- Aesthetically pleasing design featuring asymmetrical building construction.
- Double front entrance doors, ensuring easy movement in and out of the cabin.
- Natural conifer timber construction ensures a pleasant smell inside and guarantees environmentally friendly build.
Garden cabin KATERINA, combining a compact shed and a roomy terrace, will provide you with a lovely lounging zone and a secure storage space. Enjoy private moments of relaxation in your garden cabin or invite friends to have a stylish picnic outdoors! KATERINA makes a beautiful garden building choice due to its versatility, functionality and high affordability.
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 1* 130 cm x 192 cm |
| Roof Area | 18 m² |
| Floor area | 7,5 m² + 7,5 m² |
| Windows | 2* 70 cm x 105 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| Ridge Height | 229,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20 cm |
| Floor | - |
| Wall | 28 mm |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Living space | 5,75 m² + 7,15 m² |
| Total Number of Rooms | 1 |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 300 cm |





