Prefabricated wooden house Klio

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Klio
• Με τοίχους 44mm – 9.100€
• Με τοίχους 68mm – 10.500€
• Με τοίχους 44+44mm – 12 916€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
3.668€
Ex Tax: 2.958€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: GLC-Klio
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Klio wooden garden cabin is the best solution to have a storage and a lounging spot under one roof.
Model Highlights:
- 7 m² covered terrace that can be used to hang out with your friends outside
- A design that has an inviting and classic look
- Single-glazed twin doors that provide plenty of light to the indoor area, and easy access to the outside one
- A cabin that can store lesser-used items and serve as a spot for parties or casual meet-ups
This garden cabin will quickly become your new favourite spot for parties or some peace and quiet! Enjoy the weather and hang out in the open with some chilled drinks and good company. Klio is the model that can provide a private 7 m² terrace for these kinds of fun and relaxing afternoons. Store your party supplies, barbeque, or gardening tools inside, and feel lighter the same second. This garden cabin is great value for money – it's an offer you will not want to miss!
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 1* 144 cm x 187 cm |
| Roof Area | 16 m² |
| Floor area | 7 m² + 7 m² |
| Windows | 1* 75 cm x 41 cm |
| Eaves height | 198 cm |
| Ridge Height | 209 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20 cm |
| Floor | - |
| Wall | 44 mm |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Living space | 6,05 m² + 6,05 m² |
| Total Number of Rooms | 1 |
| External dimensions (WxD), Metric | 520 x 270 cm |





