Prefabricated wooden house Swarog 22

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Swarog 22
• Με τοίχους 44mm – 60.000€
• Με τοίχους 68mm – 75.000€
• Με τοίχους 44+44mm – 79.787€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
26.579€
Ex Tax: 21.435€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: LCH-Swarog22
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Swarog 22 is one of the biggest wooden house in our models range. Its efficient internal layout and two-storey structure will allow you to dedicate the entire second floor for peaceful relaxation.
Model Highlights
• Spacious living room - a perfect place for gathering with the entire family, having delicious meals together, and discussing your day.
• Contemporary wooden cladding for upscale aesthetics.
• Wooden decor elements that could be tinted in contrasting colors to achieve a more modern look.
• Three dedicated bathroom areas, ensuring everyone’s privacy and residential comfort.
• Ability to upgrade the house with a front and side terrace area (optional feature).
• Stylish roof overhang provides an additional design tweak.
Looking for a comfortable and spacious residential solution? If you adore minimalistic Scandi-inspired design, our gorgeous wooden house Swarog 22 probably already got into your heart. Its magnificent structure with contemporary cladding and wooden décor elements will bring your residential experience to an entirely new level. Enjoy warmth, cosiness and comfort in your new family home.
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 1 * 70 x 192 cm (internal); 6 * 85 x 192 cm (internal) |
| Floor area | 120 m² |
| Windows | 1* 50 cm x 50 cm; 1* 70 cm x 105 cm; 1* 138 cm x 50 cm; 7* 138 cm x 105 cm; 4* 85 cm x 192 cm (vitrine); 1* 161 cm x 192 cm (balcony door); |
| Eaves height | 371,5 cm |
| Ridge Height | 615 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Wall | 44 mm |
| Wood Treatment | Optional |
| Roof Slope Ratio | 40,4° |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Living space | 90,4 m² |
| Total Number of Rooms | 10 |
| Roof Covering Material | Optional |
| External dimensions (WxD), Metric | 970 x 615 cm |






