Prefabricated wooden house Swarog 12

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Swarog 12
• Με τοίχους 44mm – 62.800€
• Με τοίχους 68mm – 73.000€
• Με τοίχους 44+44mm – 80 628€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
25.798€
Ex Tax: 20.805€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: LCH-Swarog12
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Swarog 12 is an ideal-distributed internal layout and optimal size house with numerous large windows and doors, perfect for either contemporary or permanent use.
Model Highlights
- A large, 63 m² living area with an open kitchen, enabling you to communicate with your family while making dinner.
- Ability to add a spacious 32 m² terrace (optional feature) and extend your living space outdoors.
- A T-shape layout offers a beautiful design touch and practical aspects.
- 2 dedicated bathroom spaces - a larger and more compact one - for your residential comfort.
- Made of high-quality conifer timber, providing natural insulation properties to the building and a healthy living environment.
Swarog 12 is one of our Scandinavian-inspired designs, featuring stylish minimalism, clear architectural lines, and the utmost practicality that a mid-size wooden building can offer. Large, almost floor-to-ceiling windows ranging on the front of the house create a striking look and ensure lots of natural daylight inside. Explore the beautifully designed internal layout and feel free to make any changes you desire – we are up for creating the wooden residence of your dreams!
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 2 * 700 x 1920 cm; 3 * 850 x 1920cm; 1 * 850 x 1920 cm |
| Floor area | 80 m² |
| Windows | 1x700x1080; 1* 1380 x 1050 cm; 6 * 700 x 1140 cm; 9 * 850 x 1920 cm (vitrine); 1 * 1610 x 1920 cm ( balcony door) |
| Eaves height | 249,5 cm |
| Ridge Height | 384,5 cm |
| Roof | 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor | 200 mm wooden foundation beams |
| Wall | 44 mm |
| Roof Slope Ratio | 25°/14° |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Living space | 95,7 m² |
| Total Number of Rooms | 7 |
| Roof Area | 110 m² |






