Prefabricated wooden house Talia

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Talia
• Με τοίχους 44mm – 23.500€
• Με τοίχους 68mm – 28.000€
• Με τοίχους 44+44mm – 31.800€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
10.242€
Ex Tax: 8.260€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: LC-Talia
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Talia is a compact classical style wooden house with large living room combined with a kitchen space, a smaller bedroom and functional bathroom space. Supplied with 9 sq m open terrace.
Model Highlights
- A large living room with a dedicated open kitchen space and plenty of room for the dining area.
- A cozy terrace, extending the internal space and enabling you to lounge outdoors whenever you feel like it.
- A dedicated bathroom area, ensuring your maximum comfort.
- Sturdy and reliable tongue & groove construction, ensuring the longevity of the building.
Immerse yourself into the wonderful small-scale living experience! Our lovely wooden house Talia provides a comfortable space to rest and enjoy a more natural, eco-friendly way of living. Convenient internal space layout, extended by a delightful terrace, allows you to have several spaces for lounging indoors or outdoors, as well as a dedicated bedroom for having restful, undisturbed sleep.
| Wall | 44 mm |
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 4* 85 cm x 192 cm |
| Roof Area | 36 m² |
| Floor area | 31 m² |
| Windows | 2* 138 cm x 105 cm; 3* 90 cm x 39 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Slope Ratio | 6,2° |
| Living space | 27,5 m² |
| Total Number of Rooms | 3 |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 520 cm + 150 cm |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |





