Prefabricated wooden house Gera

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Gera
• Με τοίχους 44mm – 21.300€
• Με τοίχους 68mm – 24.300€
• Με τοίχους 44+44mm – 28 769€
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
7.586€
Ex Tax: 6.118€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: LC-Gera
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Sunlight-fillet large common space of Gera allows you to arrange the house's interior any way you like. It is ideal to be converted to home office, art studio, guests house, gym or workshop.
Model Highlights
- Lots of natural daylight inside due to the fully glazed front side of the building.
- Aesthetically pleasing modern look for contemporary style admirers.
- Stylish roof overhang, adding that so-much-appreciated extra tweak for the architectural style.
Sunlight-filled garden studio Gera features a large common space, allowing you to arrange the house’s interior any way you like. It is a perfect building for all types of activities: home office, art studio, workshop or home gym. Dive into a fun and exciting planning experience – you can divide your garden room into specific zones or keep the whole space open, it’s totally up to you!
| Floor area | 30 m² |
| External dimensions (WxD), Metric | 750 x 400 cm |
| Living space | 26,65 m² |
| Eaves height | 223 cm |
| Ridge Height | 263,5 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 35 m² |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20/30 cm |
| Roof Slope Ratio | 12° |
| Wall | 44 mm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Doors | 1* 130 x 192 cm (Entrance); 1* 70 x 192 cm (Internal door) |
| Windows | 1* 50 x 50 cm; 4* 85 x 192 cm (Vitrine); 2* 130 x 192 cm (Balcony door); |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |





