Prefabricated wooden house Vesta

Delivery 4-6 weeks
Dynamic Content for module_id = 569
Ask a Question About This Product
Prefabricated wooden house Vesta
• Με τοίχους 44mm – 13.000€
• Με τοίχους 68mm – 14.500€
• Με τοίχους 44+44mm – 17.449
📦 Price includes:
✔️ High-quality walls
✔️ Ultra-insulated ventilated roof (wooden ceiling on beams, thermal insulation with 20cm mineral wool, asphalt shingles with underlayment, and ridge ventilation)
✔️ Wooden foundation base with moisture protection and 2cm floorboards
✔️ Wooden frames with glass panes
✔️ Exterior painting with an eco-friendly oil-wax blend (2 coats, in a color of your choice)
✔️ Installation of the base, walls, and roof
✔️ Preparation of openings for electrical, plumbing, and sewage systems
ℹ️ The house version with 44+44cm walls complies with the European Energy Performance Certificate Category A.
⚡ If you want to build your home yourself, place your order below:
4.249€
Ex Tax: 3.427€
- Stock: Delivery 4-6 weeks
- Model: GOR-Vesta
Available Options
25.715€
Ex Tax:20.738€
21.598€
Ex Tax:17.418€
20.387€
Ex Tax:16.441€
17.514€
Ex Tax:14.124€
137€ 137€
Ex Tax:110€
Vesta has originally designed as garden office space but very often used by our clients as gym or lounging cabin.
Model Highlights
- Integrated covered terrace – for comfortable lounging and daydreaming during your coffee breaks.
- 12.75 m² internal space – more than enough room to place a work desk, a chair and a shelf
- Large windows on the front and sides of the building, allowing you to enjoy a bright, sunlight-filled office space.
A lovely garden office Vesta could be a superb long-term investment, enabling you to enjoy remote working like never before. This dedicated personal office space can change your productivity levels and help you be more efficient with your time! A sleek contemporary structure will nicely blend into your backyard and quickly become an inseparable part of your living space.
| Material | Slow grown spruce |
| Doors | 161cm x 192cm (1 unit) |
| Roof Area | 17 m² |
| Floor area | 16 m² |
| Windows | 85 cm x 192 cm (4 units); 138 cm x 105 cm (1 unit) |
| Eaves height | 209,5 cm |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20 cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards |
| Wall | 44 mm |
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
| Living space | 10,05 m² |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Minimum Base Required | 380cm x 380cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 400 cm |





